Trendyol (Go), Hepsiburada, N11.com, Getir Kurye Şahıs Şirketi Kuruluşu

VERGİ AÇILIŞI YAPTIĞINIZDA TÜM FİRMALARDA MAĞAZA AÇABİLİRSİNİZ.

Trendyol, Hepsiburada, N11 v.b. ya da Trendyol GO , Getir Kurye faaliyetlerine başlamak internet sitelerinden satış yapabilmek yani sattığınız ürüne ya da hizmetlere fatura kesebilmeniz için şahıs şirketi kuruluşu yapmanız gerekir. Şahıs şirket kuruluşu sermaye şirketlerine nazaran Limited şirket v.b nazaran daha maliyetsizdir ve size süre kazandırmaktadır. Aşağıdaki evrakları hazırlayıp gönderdiğiniz taktirde aynı gün içerisinde Vergi Dairesi açılışı işlemleri ve Vergi Levhasını size ulaştırıyoruz.

Şahıs şirketi kuruluşu için 3 evrak yeterlidir.

1.Kira Kontratı

2.Noterden İmza Beyanı

3.Kimlik Fotokopisi/İkametgâh

SORU/CEVAP

SORU : İşlerim çok yoğun/pandemi nedeniyle dışarı çıkmak istemiyorum/yakınım adına şahıs şirketi kurmak istiyorum. Ofisinize uğramadan işlemleri bensiz tamamlayabilir misiniz?

CEVAP : Evet, yukarıda belirtilen 3 adet evrakların scan edilmiş halini mail olarak ilettiğiniz taktirde işlemlerinizi aynı gün içerisinde vekaletsiz olarak tamamlayabiliriz.

SORU : SSK’lı olarak çalışmaktayım. Şahıs şirketi kurmamda bir sakınca var mıdır?

CEVAP : Çalıştığınız kurum adına herhangi bir sakınca bulunmuyorsa; hayır, kendi üzerinize şahıs şirketi kurmanız için herhangi bir problem bulunmamaktadır. Hem sigortalı olarak çalışıp hem şahıs şirketi kurduğunuzda sigortanız devam ettiği sürece Bağkur ödemeyeceksiniz.

SORU : İş yeri adresi olarak gösterebileceğimiz seçenekler nelerdir?

CEVAP : Şahıs şirketi kurulu için iş yeri adresi belirlemeniz zorunludur. Aşağıdaki seçenekleri okuyarak kendinize uygun düşündüğünüz adreste faaliyetlerine başlayabilirsiniz.

1. Home Ofis : Kendi adınıza bir mülkünüz var ise e-devletten alacağınız tapu belgeniz yeterli olacak. Yakınınızın adına bir mülkü iş yeri adresi gösterecekseniz mülk sahibiyle ( yakınınız ) kira kontratı yapmanız gerekmekte.

2. Sanal Ofis : İnternet üzerinden herhangi bir sanal ofis hizmeti veren firma ile görüşme yaptığınızda kendileri size sadece şirket kuruluşu yapabilmeniz ( kargo ve telefon takibi v.b. ) için sizinle kontrat imzalayacaktır. Aldığınız kira kontratını istinaden şirket açılışı için yeterlidir.

SORU : Kira Stopajı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

CEVAP : Kira kontratı hazırladığınızda kira tutarı üzerinden her 3 ayda 1 olarak %20 stopaj ödeyeceksiniz.

Örnek olarak 1.000 TL net kira ödeyeceğinizi düşünelim. Net ücretten vergi hesaplayabilmek için Brüt ücrete gitmeniz gerekecek.

Brüt kira ücreti hesaplama :  1.000/0.80 : 1.250 Brüt

Ödenecek aylık stopaj tutarı : 1.250 x 0.20 : 250 TL

SORU : Bağkur ödemem olacak mı?

CEVAP : Şahıs şirketi kuruluşu sırasında SSK’lı olarak farklı bir yerde çalışmıyorsanız ya da emekli değilseniz şirket kuruluş tarihinden itibaren her ay Bağkur ödeyeceksiniz. Ödemeleri düzenli olarak internet bankacılığından ödeyebilirsiniz. 2021 için asgari bağkur ödemesi 1.235 TL

SORU : Şahıs şirketi kurdum. Sadece Trendyol ile mi iş yapabilirim?

CEVAP : Hayır, Vergi Levhanız ile beraber sadece Trenydol Go uygulamasında değil; GetirYemek Sepeti BanaBiİste GelsinFiyuuTıkla GelsinBiSuMigros Hemen, , MahallemKapında gibi diğer firmalarda da iş yapabilirsiniz.

SORU : Daha detaylı olarak sorularım var nereden ulaşabilirim? / Aklıma soru kalmadı işlemlere nasıl başlayabiliriz?

CEVAP : Anasayfa üzerinde whatsapp butonuna tıklayarak detaylı bilgi edinebilir / açılış için gerekli evrakları whatsapp üzerinden gönderebilirsiniz.